W jaki inny sposób zamawiający może badać przesłanki wykluczenia wykonawców wspierających agresję na Ukrainę pod kątem sprawdzenia informacji z rejestru beneficjentów rzeczywistych dla podmiotu zagranicznego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Wolski Mariusz
Odpowiedzi udzielono: 28 września 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W oparciu, o jakie podmiotowe środki dowodowe lub w jaki inny sposób zamawiający może badać przesłanki wykluczenia wskazane w art. 7 ust. 1 ustawy z 13.04.2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę, pod kątem sprawdzenia informacji z rejestru beneficjentów rzeczywistych dla podmiotu zagranicznego, a wartość zamówienia jest mniejsza niż kwoty wskazane w art. 108 ust. 2 p.z.p. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii w sprawie podmiotowych środków dowodowych oraz innych dokumentów lub oświadczeń, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy: W § 4 ust. 1 pkt 2 - Jeżeli wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, zamiast informacji z Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych, o której mowa w § 2 ust. 1 pkt 3 – składa informację z odpowiedniego rejestru zawierającego informacje o jego beneficjentach rzeczywistych albo, w przypadku braku takiego rejestru, inny równoważny dokument wydany przez właściwy organ sądowy lub administracyjny kraju, w którym wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania, określający jego beneficjentów rzeczywistych. Następnie w § 2 ust. 1 pkt 3 - W celu potwierdzenia braku podstaw wykluczenia wykonawcy z udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, zwanego dalej " postępowaniem ", zamawiający może żądać następujących podmiotowych środków dowodowych informacji z Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych, w zakresie art. 108 ust. 2 p.z.p., jeżeli odrębne przepisy wymagają wpisu do tego rejestru, sporządzonej nie wcześniej niż 3 miesiące przed jej złożeniem. W art. 108 ust. 2 p.z.p. mowa jest o kwotach.

Jednak, czy w sytuacji, gdy wartość zamówienia jest mniejsza od kwot wskazanych w art. 108 ust. 2 p.z.p., zamawiający może skorzystać z § 4 ust. 1 pkt 2 ww. rozporządzenia w sprawie dokumentów... i jak należy postąpić ww. sytuacji?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX