Spółka z o.o. (Pogotowie ratunkowe) – zastosowanie przepisów ustawy o zakładach opieki zdrowotnej

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2010 r.
Autor odpowiedzi: Zimna Tamara
Odpowiedzi udzielono: 12 lipca 2007 r.

PYTANIE

Spółka kapitałowa (Pogotowie ratunkowe sp. z o.o.) została utworzona w celu wykonywania jedynej tylko i konkretnej usługi. Usługa posiada kod PKD 85.14.B działalność ambulansów wypadkowych. Podklasa ta obejmuje nie tylko ambulanse wypadkowe, ale w ogóle działalność w zakresie transportu chorych, włącznie z transportem samolotowym, a także działalność ambulansów reanimacyjnych. Spółka ta jako prywatny podmiot wykonując tę usługę niekoniecznie wykonuje ją w sposób ciągły, bo de facto obecnie wykonuje ją sporadycznie. Polega to na transporcie chorych z miejsca A do miejsca B tylko wtedy, gdy ma klienta na taką usługę, oraz zabezpiecza imprezy masowe również sporadycznie, tj. wtedy, gdy ma takie zlecenie. Wykonuje ją z wykorzystaniem jedynie siedziby firmy, która jest pomieszczeniem administracyjnym, gdzie nie wykonuje się żadnych zabiegów medycznych i tylko z wykorzystaniem pojazdów-ambulansów.

Czy wobec tego stosuje się do takiej spółki ustawę o zakładach opieki zdrowotnej (gdzie przecież wymagane są na przykład pomieszczenia o odpowiednich parametrach, tymczasem dla potrzeb wykonywania czynności opisanych w PKD 85.14.B, a wykonywanych przez spółkę nie są one potrzebne)?

Czy spółka taka podlega ustawie o Państwowym Ratownictwie Medycznym, skoro jest podmiotem prywatnym?

Spółka posiada pojazdy – ambulanse – wraz z załogą taką jak zaprezentowana w ustawie, czyli: lekarz, ratownik medyczny, pielęgniarka, ratownik kwalifikowany, kierowca i to w różnych konfiguracjach, w zależności od potrzeb.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX