Skoro mamy do czynienia z odzyskiem poza instalacją i nie jest on związany z żadnym obiektem budowlanym, ani też nie następuje etap magazynowania odpadów, to czy w takiej sytuacji nie ustanawia się zabezpieczenia roszczeń?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 18 stycznia 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Gospodarstwo Rolne złożyło wniosek o udzielenie zezwolenia na przetwarzanie odpadów o kodzie 10 01 03, w ramach metody odzysku R-10. Zgodnie z wnioskiem w/w odpady będą wytwarzane z ramach instalacji IPPC - fermy drobiu, dla której podmiot uzyskał odrębne pozwolenie zintegrowane. W ramach tej fermy odpady będą po wytworzeniu również magazynowane do czasu ich docelowego wykorzystania w ramach odzysku, poprzez ich nawożenie na polach należących do wnioskodawcy. W związku z powyższym w złożonym i rozpatrywanym obecnie wniosku o udzielenie zezwolenia na przetwarzanie odpadów wskazano, iż planowany jest proces przetwarzania odpadów bez etapu ich magazynowania - w miejscu prowadzenia odzysku. Tzn. odpady po ich dowiezieniu z fermy, będą bezpośrednio wykorzystywane na polach wnioskodawcy.

Czy w takiej sytuacji konieczne jest ustanawianie zabezpieczenia roszczeń?

Zgodnie z brzmieniem art. 48a ust. 3 ustawy z 14.12.2012 r. o odpadach – dalej u.o. wysokość tego zabezpieczenia oblicza się z uwzględnieniem stawki jednostkowej przypisanej do danej kategorii odpadu oraz największej masy odpadów, które mogłyby być magazynowane w instalacji, obiekcie budowlanym lub jego części lub miejscu magazynowania odpadów.

Skoro w analizowanej sprawie mamy do czynienia z odzyskiem poza instalacją i nie jest on związany z żadnym obiektem budowlanym, ani też nie następuje etap magazynowania odpadów (w miejscu prowadzenia odzysku), to czy w takiej sytuacji nie ustanawia się zabezpieczenia roszczeń?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX