Po jakim czasie ulegają przedawnieniu należności wynikające z decyzji obciążającej właściciela kosztami odbioru, transportu, utrzymania i koniecznego leczenia zwierząt?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Nagórek Marcin
Odpowiedzi udzielono: 26 listopada 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Na podstawie art. 7 ustawy z 21.08.1997 r. o ochronie zwierząt burmistrz wydał decyzję o odebraniu koni ich właścicielowi i przekazaniu ich osobie prowadzącej gospodarstwo rolne. Decyzja ta została utrzymana w mocy przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze. Także WSA oddalił skargę właściciela na powyższe rozstrzygnięcie. Koszty utrzymania koni ponosiła tymczasowo gmina. Burmistrz działając na podstawie art. 7 ust. 4 ustawy o ochronie zwierząt, wydał decyzję obciążającą właściciela koni kosztami transportu, utrzymania i koniecznego leczenia zwierzęcia za lata 2006-2008. Wobec tego, że należności te nie zostały dobrowolnie uregulowane, sprawa została skierowana na drogę postępowania egzekucyjnego w administracji. W międzyczasie sąd skazał właściciela za przestępstwo znęcania się nad końmi i orzekł ich przepadek na rzecz organizacji społecznej zajmującej się tego rodzaju zwierzętami. Postępowanie egzekucyjne zakończyło się umorzeniem w 2013 r. z powodu braku majątku, z którego można było prowadzić egzekucję. Zobowiązany jest obcokrajowcem. Wyjechał za granicę, a miejsce jego pobytu nie jest znane organowi.

Po jakim czasie ulegają przedawnieniu należności wynikające z decyzji obciążającej kosztami odbioru, transportu, utrzymania i koniecznego leczenia zwierząt, wydanej na podstawie art. 7 ust. 4 ustawy o ochronie zwierząt?

Czy organ może umorzyć te należności z urzędu w przypadku braku majątku, z którego można prowadzić egzekucję?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX