Od którego miesiąca zmienić odpłatność mieszkańca za DPS w związku z waloryzacją rent i emerytur?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bochenek Michał
Odpowiedzi udzielono: 3 czerwca 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Od którego miesiąca zmienić odpłatność mieszkańca za DPS w związku z waloryzacją rent i emerytur?

W pomocy społecznej przyjmuje się, że decyzja zmieniająca inną decyzję ostateczną ma charakter konstytutywny i co do zasady wywiera skutek jedynie na przyszłość. Jednakże w najnowszych wyrokach sądów administracyjnych toruje sobie bardzo wyraźnie drogę linia orzecznictwa, która nakazuje wiązać skutki wywołane przez decyzję ze stanem faktycznym. Wychodzi na to, że jest możliwe ustalenie nowej odpłatności z mocą wsteczną (na podstawie art. 106 ust. 5 ustawy o pomocy społecznej).

Czy powinno się zmienić decyzję o odpłatności od marca, czyli od miesiąca zmiany dochodu, czy też od następnego miesiąca, czyli od kwietnia stosując regulacje zawarte w art. 8 ust. 3 ustawy o pomocy społecznej ("za dochód uważa się sumę miesięcznych przychodów z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku")?

W tym wypadku nie składa się wniosku, gdyż osoba już od dawna przebywa w DPS. Chyba, że traktuje się jako wniosek aktualizację wywiadu środowiskowego cz. IV otrzymywanego z DPS, z tym, że te wywiady ośrodki pomocy społecznej otrzymują najwcześniej w kwietniu i maju.

W wyroku z dnia 27 maja 2020 r., I OSK 1406/19, Naczelnego Sądu Administracyjnego podzielono pogląd, że zmiana decyzji o ustaleniu wysokości opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej na podstawie art. 106 ust. 5 u.p.s. następuje od daty zaistnienia przesłanki warunkującej zmianę decyzji.

Czy należy uznać, że przesłanka zaistniała w marcu?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX