Od którego miesiąca możliwe jest przyznanie świadczenia wychowawczego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 30 czerwca 2019 r.
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 19 stycznia 2019 r.

PYTANIE

Proszę o odpowiedź w kwestii dwóch zaistniałych sytuacji, które dotyczą różnych wnioskodawców.

1. Strona samotnie wychowująca dziecko w dniu 10.10.2018 r. złożyła wniosek o ŚW na dziecko. Jednocześnie poinformowała, że zostanie złożony w sądzie wniosek o zobowiązanie drugiego z rodziców do alimentacji na rzecz tego dziecka. W dniu 09.01.2019 r. dostarczyła do OPS postanowienie sądu o udzieleniu zabezpieczenia na czas trwania postępowania. W postanowieniu opieczętowanym jako wykonalne wskazano, że drugi z rodziców zobowiązany jest do płacenia alimentów na rzecz małoletniego poczynając od dnia 27.11.2018 r. Ponadto, do postanowienia sąd dołączył pismo informujące, że kieruje rodziców dziecka do mediatora sądowego, przed którym rodzice mają na zasadzie ugody ustalić obowiązek alimentacyjny.

Czy wskazanie w postanowieniu daty, od którego drugi z rodziców zobowiązany jest do alimentacji oznacza, że organ ma przyznać świadczenie wychowawcze od 27.11.2018 r.?

Czy strona po zatwierdzeniu przez sąd ugody zawartej przed mediatorem zobowiązana jest do dostarczenia właściwego dokumentu i czy to należy wskazać w uzasadnieniu decyzji?

2. Strona złożyła wniosek o ustalenie prawa do ŚW na dwójkę dzieci. Z uwagi na samotne wychowywanie zostało Pani wysłane wezwanie do dostarczenia właściwego dokumentu zobowiązującego drugiego z rodziców do alimentacji. Po dostarczeniu wyroku okazało się, że w przypadku jednego z dzieci wpisano błędną datę urodzenia, u drugiego - młodszego data urodzenia wskazana jest poprawnie.

Czy organ może przyznać świadczenie wychowawcze na to dziecko, którego data urodzenia w wyroku jest poprawna?

Czy oczekiwać na poprawiony wyrok?

Strona otrzymała z sądu pismo, że błąd ten zostanie przez sąd sprostowany.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX