Od kogo i na jakiej podstawie wójt ma pozyskać dane dotyczące ilości pobranej wody przez użytkowników niepodłączonych do sieci kanalizacyjnej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Posański Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 27 grudnia 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy przedsiębiorstwo wodociągowe może udostępnić gminie dane osobowe dotyczące wody zużytej przez mieszkańca w ramach kontroli dotyczącej przestrzegania przez mieszkańców obowiązków z pozbywaniem się nieczystości ciekłych?

Czy nowe przepisy zmieniają sytuację w tym zakresie?

Zgodnie z nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminie - art. 3 ust. 5 pkt 7 (będzie obowiązywał od dnia 01.01.2023 r.) wójt w ramach sprawozdawczości za rok 2023 dot. gospodarowania nieczystościami ciekłymi będzie musiał przekazać informacje zawierające dane o ilości wody pobranej przez użytkowników niepodłączonych do sieci kanalizacyjnej. Zgadnie ze stanowiskiem UODO obowiązujące dotychczas przepisy nie dają wójtowi podstawy do pozyskiwania od przedsiębiorstwa wodociągowego danych osobowych w zakresie ilości wody zużytej przez właściciela nieruchomości w związku z dokonywaną kontrolą w zakresie pozbywania się nieczystości ciekłych.

Czy w związku z wejściem w życie od 01.01.2023 r. ww. przepisów, zmieniły się jakieś przepisy w zakresie możliwości pozyskiwania przez wójta takich danych od przedsiębiorstw wodociągowych?

Od kogo i na jakiej podstawie wójt ma pozyskać dane dotyczące ilości pobranej wody przez użytkowników niepodłączonych do sieci kanalizacyjnej?

Czy kwestia ta została uregulowana w jakiś przepisach prawa?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX