Od kiedy zmienić wysokość świadczenia i uchylić prawo do zasiłku stałego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Matysik Barbara
Odpowiedzi udzielono: 21 października 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Strona nabyła uprawnienia do zasiłku stałego dla osoby w rodzinie od lipca br., i prowadzi wspólne gospodarstwo domowe z mężem.

Następnie z uwagi na przyznanie zasiłku pielęgnacyjnego we wrześniu i jego wypłatę wszczęto postępowanie dotyczące zmiany decyzji dotyczącej zasiłku stałego. Jednocześnie mąż strony zawnioskował o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego, które decyzją SKO z października br. zostało mu przyznane na żonę począwszy od czerwca br.

Świadczenie pielęgnacyjne z wyrównaniem zostanie wypłacone w październiku. Organ nie wydał jeszcze decyzji zmieniającej wysokość zasiłku stałego z uwagi na przyznanie zasiłku pielęgnacyjnego, zaś w trakcie prowadzonego postępowania doszły nowe okoliczności wskazujące na przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego z wyrównaniem, co jednocześnie spowoduje utratę uprawnień do zasiłku stałego z uwagi na przekroczenie kryteriów dochodowych.

W związku z powyższym, czy organ powinien w pierwszej kolejności wydać decyzję zmieniającą wysokość zasiłku stałego z uwagi na zmianę sytuacją dochodowej za wrzesień spowodowanej zasiłkiem pielęgnacyjnym, a następnie uchylić świadczenie w formie zasiłku stałego od listopada z uwagi na przyznanie przez SKO świadczenia pielęgnacyjnego w październiku, które też będzie wypłacone w październiku?

Czy ewentualnie z uwagi na nowe okoliczności sprawy organ powinien na tym etapie wydać decyzję uchylającą zasiłek stały z uwagi na przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX