Od kiedy przyznać świadczenie wychowawcze, jeżeli strona dysponuje wyrokiem w sprawie alimentów, ale zostały one zasądzone od miesiąca późniejszego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 30 czerwca 2019 r.
Autor odpowiedzi: Januszewska Magdalena
Odpowiedzi udzielono: 20 listopada 2017 r.

PYTANIE

Zgodnie z art. 19 ust. 4 ustawy z 11.02.2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, w przypadku gdy osoba samotnie wychowująca dziecko, której prawo do świadczenia wychowawczego w stosunku do danego dziecka uzależnione jest od ustalenia na rzecz tego dziecka od jego rodzica świadczenia alimentacyjnego na podstawie tytułu wykonawczego pochodzącego lub zatwierdzonego przez sąd, złoży wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego i nie dołączy do wniosku tego tytułu wykonawczego, podmiot realizujący świadczenie wychowawcze przyjmuje wniosek i, w zakresie ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego w stosunku do tego dziecka, wyznacza termin 3 miesięcy na dostarczenie tytułu wykonawczego. W przypadku dostarczenia tytułu wykonawczego lub innych dokumentów poświadczających okoliczności, o których mowa w art. 8 ust. 2 pkt 1-5, w wyznaczonym terminie, świadczenie wychowawcze przysługuje od miesiąca złożenia wniosku, jeżeli spełnione są pozostałe warunki uprawniające do świadczenia. Niezastosowanie się do wezwania skutkuje pozostawieniem wniosku bez rozpatrzenia.

Czy, jeśli osoba przedłoży tytuł wykonawczy, a alimenty zostaną zasądzone od miesiąca późniejszego (np. wniosek z października, alimenty zasądzone od grudnia, zachowany termin 3 -miesięczny dostarczenia tytułu wykonawczego) to świadczenie powinno zostać przyznane od października czy od grudnia?

O ile w art. 19 ust. 6 ustawy jest to doprecyzowane, to można mieć wątpliwości czy ma znaczenie od którego miesiąca rodzic został zobowiązany do zapłaty alimentów odnośnie art. 19 ust. 4 ustawy.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX