Od kiedy należy uchylić prawo do zasiłku pielęgnacyjnego w sytuacji, kiedy został on uprzednio wstrzymany?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2023 r.
Autor odpowiedzi: Gawarkiewicz Żanetta
Odpowiedzi udzielono: 5 kwietnia 2023 r.

PYTANIE

Ośrodek Pomocy Społecznej uzyskał od Wojewody informację, że uprawniony do zasiłku pielęgnacyjnego od 01.11.2021 r. do nadal zamieszkuje i pracuje w Norwegii. OPS wezwał stronę do złożenia wyjaśnień w sprawie. Strona nie stawiła się, ani w wyznaczonym terminie nie złożyła wyjaśnień.

Stosownie do art. 28 ust. 3 ustawy o świadczeniach rodzinnych, zasiłek pielęgnacyjny został od miesiąca stycznia br. wstrzymany. Ponadto zgodnie z przepisami ww. ustawy, świadczenia przysługują obywatelom polskim, jeśli zamieszkują w Polsce przez okres, w jakim mają otrzymywać świadczenia, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia lub dwustronne umowy międzynarodowe stanowią inaczej.

Wobec powyższego, OPS zwrócił się do Wojewody z zapytaniem, czy w niniejszej sprawie, mają zastosowanie przepisy o koordynacji. Wojewoda ustalił, że w przedmiotowy wniosek został złożony we własnym imieniu, w związku z powyższym, w sytuacji tej rodziny przepisy o koordynacji nie mają zastosowania.

Czy w sytuacji, kiedy organ ustali, że uprawniony do zasiłku od 01.11.2021 r. do nadal zamieszkuje poza granicą RP, należy uchylić decyzję zasiłku pielęgnacyjnego w oparciu o art. 1 ust. 3 ww. ustawy i uznać zasiłek jako świadczenie nienależnie pobrane?

Od kiedy należy uchylić prawo do zasiłku pielęgnacyjnego w sytuacji, kiedy został on uprzednio wstrzymany?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX