Od kiedy można przyznać zasiłek stały wnioskodawcy przebywającemu w zakładzie psychiatrycznym, od dnia złożenia wniosku?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gawarkiewicz Żanetta
Odpowiedzi udzielono: 23 sierpnia 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Klient przebywa w zakładzie psychiatrycznym na podstawie postanowienia sądowego o potrzebie zastosowania wobec niego środka zabezpieczającego w postaci umieszczenia go w odpowiednim zakładzie psychiatrycznym.

Wnioskiem z dnia 27.04.2020 r. zwrócił się do tutejszego Ośrodka o zasiłek okresowy na miesiące kwiecień i maj 2020 r. Zasiłek okresowy na miesiące kwiecień i maj został mu przyznany. W dniu 13.08.2020 r. wpłynął kolejny wniosek o zasiłek okresowy na okres: czerwiec i lipiec 2020 r.

Po przeprowadzeniu wywiadu ustalono, że dochód klienta jest niższy niż kryterium dochodowe dla osoby samotnie gospodarującej.

Zgodnie z art. 106 ust. 3 ustawy OPS: "Świadczenia pieniężne z pomocy społecznej przyznaje się i wypłaca za okres miesiąca kalendarzowego, począwszy od miesiąca, w którym został złożony wniosek wraz z wymaganą dokumentacją." Wniosek wpłynął 13.08.2020 r. Klient wnioskuje konkretnie o zasiłek okresowy na okres czerwiec i lipiec 2020 r.

Czy w opisanej sytuacji, tutejszy Ośrodek powinien odmówić klientowi zasiłku okresowego na okres od czerwca do lipca 2020 r.?

Czy powinniśmy jednak przyznać zasiłek okresowy od miesiąca złożenia wniosku, tj. od sierpnia 2020 r.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX