Od kiedy mamy do czynienia z nienależnie pobranymi świadczeniami rodzinnymi?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Matysik Barbara
Odpowiedzi udzielono: 11 września 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pani pobierała w naszym Urzędzie zasiłek pielęgnacyjny. Ze względu, iż Strona posiadała orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym ważne do dnia 30.11.2021 r. na podstawie ustawy Covid, a następnie przepisów przejściowych był wydłużany okres ważności orzeczenia i tym samym prawo do zasiłku pielęgnacyjnego. Strona była oczywiście informowana, że w przypadku uzyskania nowego orzeczenia musi niezwłocznie poinformować o tym tutejszy Urząd. Niestety Pani nie zastosowała się do powyższego i w sierpniu 2023 r. okazało się, że posiada nowe orzeczenie.

Strona otrzymała w lutym 2022 r. orzeczenie z Powiatowego Zespołu zaliczające ją do osób z lekkim stopniem niepełnosprawności, od którego Pani się odwołała. W kwietniu 2022 r. Strona otrzymała orzeczenie z Wojewódzkiego Zespołu, które również podtrzymało wcześniejsze orzeczenie.

Od powyższego orzeczenia Strona odwołała się do Sądu. Wyrok zapadł 13.05.2022 r. i niestety również podtrzymano wcześniejsze dwa orzeczenia, gdzie Pani została zaliczona do osób z lekkim stopniem niepełnosprawności. Na ww. wyroku nie ma informacji o jego prawomocności.

Co w takim przypadku?

Od kiedy mamy do czynienia z nienależnie pobranymi świadczeniami rodzinnymi?

W jaki sposób ustalić prawomocność wyroku sądowego i od jakiej daty liczyć nienależne pobrane świadczenia rodzinne, czy z miesiącem prawomocności wyroku, czy od miesiąca następnego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX