Od kiedy komplementariusz może stosować przepisy o odliczaniu podatku zapłaconego przez spółkę komandytową?

Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Krywan Tomasz
Odpowiedzi udzielono: 31 maja 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka komandytowa, w której komplementariuszem obecnie jest jeszcze spółka z o.o., a komandytariuszem osoba fizyczna, 29.12.2020 r. podjęła uchwałę, że będzie stosować przepisy PIT oraz ustawy CIT w brzmieniu nadanym ww. ustawą zmieniającą od 1.05.2021 r. Spółka w ten sposób odroczyła stosowanie nowych przepisów do 1.05.2021 r. Aby uniknąć podwójnego opodatkowania spółka komandytowa planuje dokonać zmian w ten sposób, że osoba fizyczna (dotychczasowy komandytariusz) stanie się komplementariuszem, spółka z o.o. (dotychczasowy komplementariusz) wystąpi ze spółki komandytowej, a do spółki wstąpi nowa osoba fizyczna jako komandytariusz. Dzięki temu, komplementariusz, osoba fizyczna, będzie miał prawo odliczyć od swojego podatku przypadającą na niego część podatku, który zapłaciła spółka komandytowa. Spółka planuje dokonać zmian statusu wspólnika jeszcze w tym miesiącu (najpóźniej w przyszłym).

Czy zatem te "przywileje" dla spółki (w szczególności dla jej komplementariusza) zaczną obowiązywać "od razu" (po podjęciu stosownej uchwały) czy też np. komplementariusz będzie miał prawo skorzystać z prawa odliczenia od swojego podatku przypadającą na niego część podatku, który zapłaciła spółka komandytowa, np. dopiero od przyszłego roku?

Chodzi o to kiedy, po dokonaniu zmian w spółce, te "przywileje" wynikające ze znowelizowanej ustawy zaczną obowiązywać spółkę?

ODPOWIEDŹ

Full content available after logging in to LEX

Log in to LEX | Don't use LEX programs yet? Order test access