Na podstawie jakich przepisów Sanepid może nałożyć na podmiot leczniczy grzywnę za stwierdzone podczas kontroli uchybienia w zakresie zapobiegania zakażeniom i chorobom zakaźnym?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2016 r.
Autor odpowiedzi: Brzezińska Alicja
Odpowiedzi udzielono: 18 lipca 2011 r.

PYTANIE

Czy podczas wykonywania czynności kontrolnych w przedsiębiorstwie podmiotu leczniczego (dawniej NZOZ) przez SANEPID zgodnie z ustawą o Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi za stwierdzone poniżej uchybienia można nałożyć decyzję płatniczą wydawaną na podstawie art. 104 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego oraz na podstawie art. 36 ust. 1 ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej?

Procedura sprzątania nie zawiera informacji w zakresie mycia i dezynfekcji powierzchni dotykowych i bezdotykowych, w związku z czym wymaga dostosowania do charakteru pracy w placówce. Opracowana procedura w placówce dot. postępowania z odpadami medycznymi jest niezgodna z obowiązującymi przepisami prawnymi. W dokumentacji medycznej brak adnotacji dot. informowania pacjentów /opiekunów prawnych o szczepieniach zalecanych – w trakcie przeprowadzanej kontroli uzyskano informację od pielęgniarki, że nie są prowadzone ww. zapisy w dokumentacji medycznej dot. szczepień. Zalecono aktualizację instrukcji stanowiskowej dot. postępowania w przypadku braku dostawy prądu lub awarii urządzenia chłodniczego – aktualizacja ma dotyczyć tego kto jest odpowiedzialny za postępowanie w przypadku dostawy prądu lub awarii urządzenia chłodniczego.

Zalecono aktualizację procedury dotyczącej postępowania z preparatami szczepionkowymi, ponieważ uzyskano informacje, że nie jest prowadzony rejestr pomiaru temperatury w dni wolne od pracy. Na półkach drzwi chłodziarki znajdowały się preparaty szczepionkowe, na których nie można zachować odpowiedniego łańcucha chłodniczego dla przechowywanych preparatów szczepionkowych – dlatego też zalecono przełożenie ich na półkę.

Brak dokumentacji z realizacji działań zapobiegających szerzeniu się zakażeń i chorób zakaźnych zgodnie z § 1 rozporządzenia w sprawie sposobu dokumentowania realizacji działań zapobiegających szerzeniu się zakażeń i chorób zakaźnych oraz warunków i okresu przechowywania tej dokumentacji.

W kartach uodpornienia – brak wpisu dot. nazwy i serii podanego preparatu oraz godziny zaszczepienia.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX