Na podstawie jakich przepisów można uchylić postanowienie w sprawie stwierdzenia zgodności podziału nieruchomości z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 25 stycznia 2021 r.
Autor odpowiedzi: Kamińska Anna
Odpowiedzi udzielono: 6 lutego 2017 r.

PYTANIE

Wójt dnia 29 sierpnia 2016 r. wydał decyzję podziałową. Dnia 14 września 2016 r. decyzja stała się ostateczna. Następnie wójt wydał postanowienie o sprostowaniu oczywistej omyłki w postanowieniu o zgodności podziału z planem zagospodarowania przestrzennego. Strona wniosła odwołanie do SKO, następnie wycofali odwołanie do SKO i dnia 31 października 2016 r. zwrócili się z wnioskiem o zmianę decyzji, gdyż w postanowieniu o zgodności podziału z planem zagospodarowania przestrzennego błędnie określono funkcję działki. Wójt postanowieniem z dnia 21 listopada 2016 r. na podstawie art. 145 § 1 pkt 5 k.p.a. wznowił postępowanie w sprawie zatwierdzenia podziału ze względu na fakt wyjścia na jaw nowych dowodów. Wójt pismem z dnia 28 listopada 2016 r. zwrócił się z prośbą do SKO o stwierdzenie nieważności postanowienia dotyczącego oczywistej omyłki pisarskiej. Strona w dniu 29 listopada 2016 r. sprzedała jedną z wydzielonych działek. Postanowieniem z dnia 28 grudnia 2016 r. SKO stwierdziło nieważność postanowienia wójta w przedmiocie sprostowania omyłki.

Czy postanowienie w sprawie stwierdzenia zgodności podziału nieruchomości z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego powinno być uchylone?

Jeśli tak, to na podstawie jakich przepisów?

Wójt wyda decyzję na podstawie art. 151 § 1 pkt 2 k.p.a. - uchyli dotychczasową decyzję i wyda nową decyzję rozstrzygającą o istocie sprawy.

Czy nowi właściciele jednej z wydzielonych działek powinni zostać ujęci w nowej decyzji?

Czy nowi właściciele jednej z działek będą stroną w postępowaniu wznowieniowym?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX