Na podstawie jakich przepisów możliwe jest przeprowadzenie odłowu i przesiedlenia lisów bytujących na terenach zabudowań, osiedli mieszkaniowych i terenach rekreacyjnych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 14 czerwca 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Na podstawie jakich przepisów (decyzja, zezwolenie) możliwe jest przeprowadzenie odłowu i przesiedlenia np. lisów bytujących na terenach zabudowań, osiedli mieszkaniowych, terenach rekreacyjnych?

Artykuł 45 ust. 3 ustawy z 13.10.1995 r. - Prawo łowieckie (Dz.U. z 2020 r. poz. 1173) - dalej pr.łow., przewiduje możliwość odłowu w przypadku zagrożenia w prawidłowym funkcjonowaniu obiektów produkcyjnych i użyteczności publicznej przez zwierzynę. Przepis ten wskazuje jednak wyraźną przesłankę do wydania decyzji: dość precyzyjnie zdefiniowane miejsce zaistnienia zagrożenia.

A co z terenami własności osób fizycznych np. szkody powodowane przez dziki, bytowanie lisów?

Często gminy chcą pomóc i sfinansować odłów, ale potrzebują jakiegoś "zezwolenia lub decyzji". W przypadkach dzików straty i zagrożenie występują często w infrastrukturze publicznej (parki miejskie, działki komunalne), stąd też decyzja na odłów (odstrzał) jest wydawana na podstawie pr.łow.

Ale co z podstawą prawną na odłów np. lisów, które w chwili obecnej stanowią bardzo duży problem w miastach?

Strat w infrastrukturze publicznej za dużych nie powodują, ale stają się coraz bardziej uciążliwymi "sąsiadami" dla mieszkańców.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX