Na podstawie jakich przepisów dokonać dłużnikowi zwrotu nadpłaconego zadłużenia, gdy wystąpi z wnioskiem o zwrot nadpłaconych środków?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Maczyński Paweł
Odpowiedzi udzielono: 6 marca 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Wierzycielka w okresie od 01-08-2015 r. do 31-12-2023 r. pobierała fundusz alimentacyjny na dwoje dzieci. W trakcie pobierania świadczeń zmieniła jej się sytuacja dochodowa (podjęła pracę) i nie zgłosiła tego faktu na bieżąco.

Po przeliczeniu dochodu okazało się, że wierzycielka ma nienależnie pobrany fundusz alimentacyjny na kwotę 2000,00 zł za okres od 01-08-2023 r. do 31-09-2023 r. Wierzycielce wydano decyzję żądającą zwrotu nienależnie pobranego świadczenia. Dłużnikowi zmniejszył się dług, ale dokonał on już zwrotu świadczeń wypłaconych z funduszu na kwotę żądania zwrotu od wierzycielki. Nie ma możliwości pomniejszenia o tę kwotę długu, gdyż dłużnik całkowicie spłacał powstałe zadłużenie (na bieżąco) i na chwilę obecną świadczenia z funduszu alimentacyjnego nie są wypłacane.

Na podstawie jakich przepisów możemy dokonać dłużnikowi zwrotu nadpłaconego zadłużenia, w przypadku, gdy dłużnik wystąpi z wnioskiem o zwrot nadpłaconych środków?

Czy w przypadku nadpłaty organ sam powinien dokonać zwrotu nadpłaconych środków (na jakiej podstawie)?

Skąd wziąć środki na zwrot kwoty, którą dłużnik zwrócił na spłatę funduszu alimentacyjnego, który okazał się nienależnie pobranym?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX