Na kogo organ ma nałożyć obowiązek likwidacji urządzenia wodnego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Osuch-Chacińska Lucyna
Odpowiedzi udzielono: 6 lutego 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Do Dyrektora Zarządu Zlewni wpłynął wniosek firmy X o legalizację urządzenia wodnego – przystani do cumowania jednostki pływającej "domu na wodzie". W związku z nieuzupełnieniem wniosku wniosek pozostawiono bez rozpoznania. Organ, do którego wpłynął ww. wniosek, w związku z jego pozostawieniem bez rozpoznania, zamierza wszcząć postępowanie administracyjne w przedmiocie nałożenia obowiązku likwidacji ww. urządzenia wodnego. Jak wyjaśniono powyżej wniosek o legalizację przedmiotowego urządzenia wodnego został złożony przez firmę X, jednak firma ta nie jest właścicielem nieruchomości, na której urządzenie to jest położone. Urządzenie to położone jest na dwóch działkach: jednej z nich właścicielem jest osoba fizyczna a drugiej Skarb Państwa reprezentowany przez PGW WP RZGW.

Na kogo organ ma nałożyć obowiązek likwidacji urządzenia wodnego?

W wyżej opisanej sytuacji wiemy, kto złożył wniosek o legalizację, tj. firma X, która na tym etapie deklarowała się jako właściciel tego urządzenia mimo, iż nie jest ona właścicielem nieruchomości, na której to urządzenie jest położone. W dotychczasowej praktyce ww. organu, kiedy nie był znany właściciel urządzenia wodnego, ustalano stan prawny nieruchomości i nakładano obowiązek likwidacji urządzenia wodnego na właściciela nieruchomości przyjmując, że właściciel nieruchomości jest domniemanym właścicielem urządzenia wodnego. Powyższy przypadek nie jest jednak analogiczny.

Czy w omawianym przypadku, kiedy znany jest organowi podmiot, który w postępowaniu o legalizację ww. urządzenia wodnego deklarował się jako jego właściciel, a który jednak nie jest właścicielem nieruchomości, na której to urządzenie jest położone, mimo wszystko, w postępowaniu nakładającym obowiązek jego likwidacji, organ powinien nałożyć ten obowiązek na właścicieli nieruchomości, na której się ono znajduje, a sprawę ewentualnych roszczeń właścicieli nieruchomości wobec podmiotu, który wykonał to urządzenie, mogą dochodzić sobie na drodze cywilnoprawnej?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX