Nowość Na kogo burmistrz powinien nałożyć obowiązek uregulowania stosunków wodnych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bursztynowicz Michał
Odpowiedzi udzielono: 25 kwietnia 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Do burmistrza zwróciła się mieszkanka gminy, która poinformowała, że sąsiadka nawiozła drogę wewnętrzną, czym zablokowała naturalny spływ wód z posesji wnioskodawczyni. Po wszczęciu przez burmistrza postępowania administracyjnego w sprawie naruszenia stosunków wodnych, pracownicy organu przeprowadzili oględziny na gruncie, w trakcie których stwierdzono, że użytkownicy drogi wewnętrznej od wielu lat systematycznie ją nawozili, co doprowadziło do podniesienia rzędnej drogi o ok. 50 cm w ciągu ostatnich 10 lat. Jednocześnie ustalono, że droga nie ma prawowitych właścicieli. W ewidencji gruntów widnieje kilkadziesiąt osób władających na zasadach samoistnego posiadania z określonymi udziałami we władaniu.

Mając na względzie skomplikowany stan prawny drogi, czy burmistrz może na kogokolwiek nałożyć obowiązek wynikający z treści art. 234 ustawy z 20.07.2017 r. Prawo wodne – dalej pr. wod., skoro w niniejszym przepisie jest literalne odniesienie do właściciela nieruchomości, a nie do władających?

Czy w powyższym przypadku wszelkie uregulowanie stosunków wodnych, a co za tym idzie określenie odpowiedzialności za naruszenie stosunków wodnych przez konkretnych władających jest w ogóle możliwe na drodze administracyjnej czy jedynie na drodze powództwa cywilnego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX