Na jakiej podstawie wymagać zgłaszania budynków garażowych do 35 m2 tylko o jednej kondygnacji?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Mackiewicz Marta
Odpowiedzi udzielono: 19 kwietnia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zwracam się z prośbą o wyjaśnienie źródła pochodzenia określenia słowa "parterowego" we wszystkich interpretacjach (odpowiedziach na pytania) dotyczących budowy garażu na zgłoszenie. W obecnie obowiązującej formie ustawy z 7.07.1994 r. Prawo budowlane – dalej pr. bud. jedynym ograniczeniem dla budowy budynku garażowego na zgłoszenie są: - musi być wolnostojący - o powierzchni zabudowy do 35 m2 - nie więcej niż dwa na każde 500 m2 działki.

Proszę o wskazanie na jakiej podstawie wymagać zgłaszania budynków garażowych do 35 m2 tylko o jednej kondygnacji (bez podpiwniczenia oraz bez strychu)?

Garaż może przecież posiadać pomieszczenia przynależne na przechowywanie narzędzi, opon do samochodu, czy rowerów.

Co z garażem dwupoziomowym o pow. zabudowy do 35 m2?

Są przecież windy specjalne dla samochodów. Garaż służy do przechowywania samochodów, ale również do sprzętu służącemu do bieżącej konserwacji pojazdów, narzędzi, opon, wycieraczek, uchwytu na rowery do auta, bagażnika na dach samochodu itp. Zdaniem organu czytając wprost przepisy art. 29 ust. 1 pkt 14 lit. b pr. bud. garaż na zgłoszenie musi być wolnostojący, jego powierzchnia zabudowy nie może przekroczyć 35 m2 oraz łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki. Organ nie widzi ograniczenia dotyczącego ilości kondygnacji. Proszę o wskazanie przepisu prawa, który o tym mówi.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX