Na jakiej podstawie starosta może uznać urządzenie za rów melioracji szczegółowej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Osuch-Chacińska Lucyna
Odpowiedzi udzielono: 12 kwietnia 2016 r.

PYTANIE

Na podstawie art. 64b ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne - dalej pr. wod., starosta nałożył obowiązek udrożnienia rowu przebiegającego głównie przez tereny rolnicze (niebędącego rowem melioracji szczegółowej) - przez nadanie skarpom spadków, odmulenie, usuniecie drzew (po uprzedniej zgodzie wójta). Od decyzji odwołała się strona, wskazując, że zakres prac jest niewystarczający na udrożnienie rowu, domagając się równocześnie usunięcia wszystkich drzew i krzewów rosnących w skarpie rowu i w pasie do 3 m od tego rowu. RZGW uchyliło decyzję starosty, wskazując, że przedmiotowy rów powinien być uznany za urządzenie melioracji szczegółowej. Tym samym starosta mógłby nałożyć obowiązek usunięcia drzew. RZGW wskazało również, że nie można w decyzji nakładać obowiązku odmulania i czyszczenia rowu, gdyż wynika to z mocy prawa. Dodatkowo jedna ze stron postępowania, zamiast usunąć drzewo rosnące w skarpie, podcięła pień piłą, aby zapewnić odpływ wody, nie zgadzając się na jego usunięcie.

Czy zatem starosta może uznać urządzenie za rów melioracji szczegółowej?

W jaki sposób - pismem, decyzją?

Kto będzie zobowiązany do opracowania dokumentacji, z której będzie wynikać zakres stron postępowania, wpływ rowu na grunty sąsiednie, podział kosztów utrzymania tego rowu, itp.?

Czy należy wydać decyzję (po uznaniu za urządzenie melioracji szczegółowej) na usunięcie drzew na podstawie art. 77 pr. wod.?

Jak w tym wypadku ustalić strony postępowania?

Czy też należy wydać decyzję na mocy art. 64b pr. wod. (w tym przypadku strony są ustalone)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX