Na jakiej podstawie prawnej organ wyższego stopnia może zmienić swoją decyzję, jeżeli pismo złożył organ I stopnia, niezgadzający się z rozstrzygnięciem organu II stopnia?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Sługocka Martyna
Odpowiedzi udzielono: 11 lipca 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Organ I stopnia wydał dwie decyzje sprzeciwu: 1 - dotyczącą budowy sieci elektroenergetycznej oświetleniowej; 2 - dotyczącą budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego wolnostojącego. Głównym powodem wydania ww. decyzji był fakt, iż inwestor nie uzupełnił postanowienia o projekt zagospodarowania terenu sporządzony na mapie do celów projektowych obejmujących obszar otaczający teren inwestycji w pasie co najmniej 30 m w myśl § 5 rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z 21.02.1995 r. w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno–kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie. Od powyższych rozstrzygnięć strony postępowania wniosły odwołanie. Organ odwoławczy w uzasadnieniach swych rozstrzygnięć zajął stanowisko 1 – podtrzymując stanowisko starosty, iż mapa winna zawierać obszar otaczający teren inwestycji w pasie co najmniej 30 m; 2 - uchylając decyzję starosty, stwierdzając, iż z żadnych przepisów nie wynika, iż ww. mapa powinna zawierać "pas 30 m". Starosta zwrócił się do organu odwoławczego o zmianę jednej z decyzji, w celu usunięcia rozbieżności stosowania przepisów prawa. Wojewoda powyższy wniosek przesłał do GUNB celem rozpatrzenia żądania organu I stopnia. Po upływie 9 miesięcy GUNB wezwał organ I stopnia o podanie podstawy prawnej, w oparciu o którą ma zostać zmieniona decyzja, pod rygorem, iż nieuzupełnienie będzie potraktowane jako żądanie w trybie art. 155 k.p.a.

Na jakiej podstawie prawnej organ wyższego stopnia może zmienić swoją decyzję, jeżeli pismo złożył organ I stopnia, niezgadzający się z rozstrzygnięciem organu II stopnia?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX