Na jakiej podstawie należy w pozwoleniach na wprowadzanie gazów i pyłów należy określać wartość pyłu PM2,5 dla ładunku rocznego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 20 lutego 2015 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W związku z odpowiedzią na pytanie 526522: " Czy w pozwoleniach na wprowadzanie gazów i pyłów należy określać wartość pyłu PM2,5 dla ładunku rocznego, tj. emisji rocznej?" nasuwa się wątpliwość, czy wzięto pod uwagę zasadę w metodyce referencyjnej, zgodnie z którą obecnie dla pyłu PM2,5 została ustalona norma roczna (Da), nie ma natomiast określonej normy 1-godzinnej (D1) - ani w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 24 sierpnia 2012 r. w sprawie poziomów niektórych substancji w powietrzu – dalej r.p.n.s.p., ani w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 26 stycznia 2010 r. w sprawie wartości odniesienia dla niektórych substancji w powietrzu - dalej r.w.o.s.p.

Natomiast zgodnie z obecnie obowiązującą referencyjną metodyką modelowania poziomów substancji w powietrzu, wymagane jest sprawdzenie, czy obliczone stężenia średnioroczne spełniają warunek Sa < = Da – R, ale jedynie wtedy, gdy wcześniejsze obliczenia stężeń 1-godzinnych wykazują, że Smm > 0,1 x D1.

W związku z tym, że obecnie dla pyłu PM2,5 nie jest określone D1, nie można wykazać, że Smm > 0,1 x D1. Jednoznacznie więc z tego wynika, że nie można określić emisji godzinowej, bo nie ma wartości godzinowej dla tego pyłu. Stąd pytanie: jest norma roczna i można ją określić - nie ma natomiast godzinowej - z czego wynika, że nie jest możliwe wskazanie emisji dopuszczalnej w kg/h.

Czy należy zatem wskazywać emisję "godzinową" w pozwoleniu i pomijać wartość, czy w ogóle jej nie uwzględniać, a wskazywać tylko w ładunku rocznym w Mg/rok?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX