Na jakiej podstawie można umorzyć należności za pobyt mieszkańca w DPS?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 3 października 2019 r.
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 21 października 2018 r.

PYTANIE

W związku z wątpliwościami interpretacyjnymi dotyczącymi przepisów, określonych w art. 60 - 64 ustawy o finansach publicznych w zakresie odstąpienia od zwrotu należności o charakterze publiczno-prawnym, zwracamy się z następującymi pytaniami.

Osoba przebywająca w DPS nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań wobec placówki, w której przebywa. W związku z powyższym, dom pomocy obciąża gminę opłatami zastępczymi z tego tytułu, zgodnie z art. 61 ust. 3 ustawy o pomocy społecznej. Osoba ta wnioskuje do ośrodka pomocy o umorzenie bądź zwolnienie jej z obowiązku zwrotu, z wniesionych w jej imieniu przez gminę, należności.

Czy należności z ww. tytułu stanowią niepodatkową należność budżetową o charakterze publiczno-prawnym, określoną w art. 60 ustawy o finansach publicznych i czy w związku z powyższym kierownik ośrodka pomocy społecznej, posiadający upoważnienie wójta do wydawania decyzji administracyjnych w indywidualnych sprawach z zakresu pomocy społecznej należących do właściwości gminy, w związku z art. 61 ust. 1 pkt 1 ustawy o finansach publicznych jest uprawniony do wydania decyzji o odstąpieniu od zwrotu /umorzeniu/ ww. należności?

Ponadto w związku z art. 37 ust. 1 ustawy o finansach publicznych: czy odstąpienie od zwrotu /umorzenie/ należności z ww. tytułu podlega podaniu do publicznej wiadomości?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX