Na jakiej podstawie jest możliwe powiązanie wcześniejszego wypadku z późniejszymi następstwami zdrowotnymi?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kryczka Sebastian
Odpowiedzi udzielono: 22 maja 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pracownik uległ wypadkowi przy pracy. Postępowanie zostało przeprowadzone, zdarzenie zostało uznane za wypadek przy pracy. Pracownik zakończył leczenie i dostarczył odpowiednie zaświadczenie. Po powrocie do pracy otrzymał od pracodawcy skierowanie i odbył badania lekarskie i został dopuszczony do pracy przez lekarza medycyny pracy. Po kilku dniach pracy w wyniku nasilających się dolegliwości zdrowotnych udał się do lekarza, który stwierdził niewłaściwe leczenie doznanego w wypadku urazu, w wyniku czego pracownik musiał przejść szereg zabiegów lekarskich i operacji. Zwolnienia z tym związane były płatne 80% jak "normalna" choroba.

W jaki sposób powiązać zwolnienia lekarskie po powrocie ze zwolnienia wypadkowego z wypadkiem przy pracy?

Werbalna opinia lekarza prowadzącego jednoznacznie wskazuje powiązanie zabiegów i operacji ze zdarzeniem wypadkowym.

Czy - aby pracownikowi wyrównać wynagrodzenie do wypadkowych 100% - wystarczy rozpoznanie, opinia lekarza prowadzącego, którą poszkodowany dostarczy do zakładu pracy?

Czy w związku z taką sytuacją należy dokonywać jakichś korekt/ dodatkowych lub nowych działań w zakresie obowiązków służby BHP (nowe postępowanie powypadkowe, korekta sprawozdania GUS, korekta współczynników wypadkowości itp.)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX