Na jakiej podstawie jest możliwe obciążanie przez szpital innego podmiotu leczniczego kosztami leczenia pacjenta z tytułu udzielenia świadczeń ratujących życie lub zdrowie?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Twarowski Adam
Odpowiedzi udzielono: 31 stycznia 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy uzasadnionym jest działanie obciążania przez szpital, w ramach którego działa SOR szpitala psychiatrycznego, kosztami z tytułu udzielonych pacjentom szpitala psychiatrycznego będących w stanie zagrożenia życia lub zdrowia świadczeń medycznych na SOR, w przedstawionym poniżej stanie faktycznym?

Szpital psychiatryczny nie posiada w swoich strukturach SOR, w związku z czym, w stanach nagłego zagrożenia życia lub zdrowia pacjentów (np. w sytuacji zawału, złamania kończyn itp.) zobligowany jest wezwać karetkę (lub skorzystać z własnej karetki) w celu przewiezienia pacjenta na najbliższy SOR, gdzie temu pacjentowi zostaje udzielona doraźna pomoc (pacjent bądź wraca do szpitala po zaopatrzeniu lub zostaje zatrzymany w szpitalu do którego należy SOR). Następnie SOR (szpital) obciąża szpital psychiatryczny fakturami z tytułu udzielonych na SOR świadczeń (wskazując na fakturze pozycje: porada lekarska, ocena stanu zdrowia, triage, badania itp) z powołaniem się na art. 58 u.ś.o.z. w zw. z art. 2 ust.1 pkt 11 u.dz.l.

Czy działanie szpitala posiadającego SOR jest zasadne?

Dodać przy tym należy, że szpital psychiatryczny posiada w strukturach swojej jednostki jedynie oddziały psychiatryczne.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX