Na jakiej podstawie bank ma zidentyfikować system ubezpieczeń socjalnych w Niemczech, o którym mowa w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania, aby uniknąć podwójnego opodatkowania rent niemieckich otrzymywanych przez klientów?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 14 marca 2016 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Bank prowadzi rachunki dla klientów, którzy otrzymują renty/emerytury zagraniczne z Niemiec. Zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania w przypadku umowy z republiką Federalną Niemiec, płatności otrzymane przez rezydenta polskiego z obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych drugiego umawiającego się państwa (Niemiec), podlegają opodatkowaniu tylko w Niemczech. Tym samym umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania nie zwalnia dochodu z podatku, a jedynie wskazuje państwo opodatkowania tj. Niemcy.

Na jakiej podstawie bank ma zidentyfikować system ubezpieczeń socjalnych w Niemczech, o którym mowa w umowie, aby uniknąć podwójnego opodatkowania rent niemieckich otrzymywanych przez naszych klientów?

Czy lista instytucji niemieckich przekazujących świadczenia z obowiązkowych systemów ubezpieczeń socjalnych ustalona przez bank może stanowić podstawę do odstąpienia od pobierania podatku. Bank nie ma pewności czy poniższe instytucje, to te, o których mówi umowa bądź może istnieją jeszcze inne instytucje, które uprawniają do zaniechania poboru podatku w Polsce?

1) Ubezpieczenie chorobowe (KraŃenversicherung), 2) Ubezpieczenie emerytalne (Rentęnversicherung), 3) Ubezpieczenie na wypadek opieki (Pflegeversicherung), 4) Ubezpieczenie na wypadek bezrobocia (Arbeitslosenversicherung). 5) Ubezpieczenie od wypadku przy pracy (Gesetzliche Unfallversicńerung).

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX