Na jakich zasadach zamawiający przeprowadza odbiór robót budowlanych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Nowakowski Wojciech
Odpowiedzi udzielono: 28 marca 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Umowa o roboty budowlane zawarta w trybie p.z.p. stanowi m.in. 1.Jeżeli zamawiający uzna, że roboty nie zostały zakończone lub zgłosi zastrzeżenia do kompletności i prawidłowości dokumentacji powykonawczej, wówczas strony uzgodnią termin ponownego wystąpienia przez wykonawcę z wnioskiem o dokonanie odbioru końcowego. 2. Za datę zakończenia robót przyjmuje się datę powiadomienia zamawiającego przez wykonawcę o gotowości do odbioru końcowego. Powiadomienie o gotowości zostanie wpisane przez KB do DB i potwierdzone wpisem INI. 3. Za datę wykonania przedmiotu umowy przyjmuje się datę podpisania przez strony protokołu końcowego. 4. Jeżeli w toku odbioru przedmiotu umowy zostaną stwierdzone wady przedmiotu umowy, wówczas: a. jeżeli wady przedmiotu umowy dadzą się usunąć – zamawiający może odmówić odbioru przedmiotu umowy do czasu usunięcia wad; b. jeżeli wady przedmiotu umowy nie dadzą się usunąć: - zamawiający może obniżyć wynagrodzenie, jeżeli wady nie uniemożliwiają użytkowania przedmiotu umowy zgodnie z przeznaczeniem; - zamawiający może odstąpić od umowy, jeżeli wady przedmiotu umowy uniemożliwiają użytkowanie zgodnie z przeznaczeniem. 5. Strony sporządzą z czynności odbioru końcowego protokół końcowy, zawierający wszelkie ustalenia dokonane w toku odbioru, jak też terminy wyznaczone na usunięcie wad stwierdzonych w czasie odbioru końcowego. 6. Wykonawca zobowiązany jest zawiadomić zamawiającego o usunięciu wad oraz zaproponować nowy termin odbioru robót zakwestionowanych, jako wadliwe .Usunięcie wad zostanie stwierdzone protokolarnie. Z powyższego wynika, iż zasadność zgłoszenia ma być weryfikowana przez zamawiającego. Tym samym subiektywna ocena "kompletności" dokumentacji powykonawczej decydować będzie o tym, czy zamawiający w ogóle przystąpi do odbioru.

Czy takie rozwiązania umowne stanowią w istocie czynność quasi-odbiorową zakamuflowaną pod postacią oceny gotowości do odbioru?

W ocenie Autora pytania to nic innego jak próba obejścia rygorów zakazu obiorów bezusterkowych pod pozorem dokonywania działań innych niż odbiór.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX