Na jakich zasadach prywatny pracodawca może wypłacać dodatek za rozłąkę?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Zawadzka-Filipczyk Paulina
Odpowiedzi udzielono: 22 października 2015 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pracodawca chce zawrzeć z pracownikiem porozumienie o powierzeniu wykonywania pracy w siedzibie firmy, która znajduje się z dala od miejsca zamieszkania pracownika. Pracownik teoretycznie ma możliwość codziennego powrotu do miejsca zamieszkania, jednak czas dojazdu wynosi 2,5 godz. w jedną stronę. Pracodawca chce wypłacić pracownikowi dodatek za rozłąkę - nie funkcjonuje u niego jednak układ zbiorowy pracy.

Czy pracodawca będący przedsiębiorcą prywatnym może zawrzeć z tym konkretnym pracownikiem porozumienie w sprawie przeniesienia i wypłacania dodatku za rozłąkę, jako dodatkowy dokument do umowy o pracę?

Czy wysokość wypłacanego dodatku uzależniona jest (a jeśli tak, to w jaki sposób) od odległości od miejsca zamieszkania i możliwości codziennego dojeżdżania do miejsca zamieszkania lub wynajęcia w miejscu pracy mieszkania?

Jeżeli wartość dodatku za rozłąkę nie przekroczy kwoty obowiązującej diety, to czy będzie on stanowił podstawę do naliczenia składek na ubezpieczenia społeczne?

Czy konieczne jest ujęcie w regulaminie pracy bądź wynagradzania warunków wypłaty dodatku za rozłąkę, jeśli pracodawca nie przewiduje ich wypłaty dla szerszego grona pracowników?

Czy porozumienie w sprawie przeniesienia musi obejmować określony zakres czasowy (pracodawca na dzień dzisiejszy nie potrafi określić do kiedy będzie potrzeba świadczenia pracy w danym miejscu)?

Czy pracodawcę będącego przedsiębiorcą prywatnym w zakresie przyznania dodatku za rozłąkę obowiązują przepisy: zarządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 14 sierpnia 1990 r. w sprawie świadczeń dla pracowników czasowo przeniesionych; rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 3 kwietnia 2002 r. w sprawie wysokości i warunków wypłacania świadczeń urzędnikom państwowym przeniesionym do pracy w innej miejscowości lub inne obowiązujące przepisy zawierające problematykę dodatku za rozłąkę?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX