Na jakich zasadach pracodawcom, którzy zawarli z młodocianymi pracownikami umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego, przysługuje dofinansowanie kosztów kształcenia?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Lesińska Joanna
Odpowiedzi udzielono: 10 listopada 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Do urzędu wpłynął wniosek od zakładu kosmetyczno-fryzjerskiego, w którym pracodawca oświadczył, że nie jest rzemieślnikiem. Naukę zawodu prowadził jego pracownik posiadający przygotowanie pedagogiczne, wymagany tytuł zawodowy w zawodzie fryzjer (dyplom technika usług fryzjerskich), dyplom ukończenia technikum oraz min. 3 letni staż pracy. Oświadczył w formularzu przedstawionym przy ubieganiu sie o pomoc de minimis, że jest osoba fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą. Umowę z młodocianym pracownikiem zawarto od 1.09.2020 r. na okres 36 miesięcy z zaznaczeniem, iż młodociany powinien zdać zgodnie z umową o pracę egzamin czeladniczy. W 02.01.2023 r. pracodawca aneksował umowę o punkt dotyczący zdania egzaminu i napisał, że młodociany jest zobowiązany do zdania egzaminu przed Okręgową Komisja Egzaminacyjną. Młodociany zdał egzamin przed OKE w dniu 31.08.2023 r.

Czy można opierać się na oświadczeniu pracodawcy, który oświadczył że nie jest rzemieślnikiem?

W rzeczywistości zawód fryzjer to zawód rzemieślniczy zgodnie z wykazem zawodów, w których prowadzi się naukę zawodu młodocianych pracowników u pracodawców rzemieślników (strona Związku Rzemiosła Polskiego- wykaz zawodów). Naukę zawodu prowadziła osoba z udokumentowanymi kwalifikacjami zawodowymi rzemieślnika i myślę, że tym samym egzamin powinien być czeladniczy.

Czy pracodawca, kierując młodocianego na nieodpowiedni egzamin, sam nie pozbawia się w tym przypadku dofinansowania?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX