Na jakich zasadach pracodawca realizuje potrącenia dobrowolne z wynagrodzenia?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Grzegorczyk Maja
Odpowiedzi udzielono: 28 lutego 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pracownicy mają możliwość korzystania z dodatkowych świadczeń tj.: karta sportowa, karta medyczna, kurs językowy, ubezpieczenie grupowe, etc. Dodatkowo mogą być też rozliczane w ramach wynagrodzenia inne potrącenia tj.: przekroczenie limitu paliwowego, rozliczenie potrącenia za zakup sprzętu od firmy, prywatna płatność kartą firmową, rozliczenie wyjazdu biznesowego. Zgoda na potrącenie powinna być odręcznie podpisana przez pracownika. Zdarza się, że potrącenie odbywa się nie tylko z wynagrodzenia, ale i z zasiłku.

Czy na zgodach podpisanych za poszczególne potrącenie bądź na umowach oświadczenie usług (np. ubezpieczenia grupowego) powinna być informacja, że pracownik wyraża zgodę na potrącenie z wynagrodzenia i zasiłku czy samo słowo wynagrodzenia jest wystarczające?

Proszę o analizę również w kontekście korekt wynagrodzenia, w wyniku której pracownik ma kwotę do zwrotu dla Pracodawcy i wyraża zgodę na potrącenie kwoty w ramach następnego wynagrodzenia/zasiłku. Czy jest dostępny wzór na taką zgodę?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX