Na jakich zasadach pracodawca może zrezygnować z prowadzenia ZFŚS?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Podgórska-Rakiel Ewa
Odpowiedzi udzielono: 11 stycznia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pracodawca zatrudnia więcej niż 20, a mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Tworzył ZFŚS na wniosek zakładowej organizacji związkowej. W trakcie roku 2022 zakończyła działalność zakładowa organizacja związkowa. Pracodawca posiada układ zbiorowy. Pracodawca odprowadzał corocznie odpis podstawowy naliczony w stosunku do przeciętnej liczby zatrudnionych zgodnie z zasadami określonymi w ustawie o ZFŚS. Część odpisu przeznaczana była na cele socjalne, a część na cele mieszkaniowe- pożyczki. W związku trudną sytuacja finansową pracodawca chciałby zawiesić dokonywanie odpisów na ZFŚS w roku 2023.

Czy pracodawca może tak postąpić?

W związku z trudną sytuacją finansową pracodawca chciałby zrezygnować z dokonania odpisu na 2023 rok, a w związku z nadwyżką środków na koncie ZFŚS - cele mieszkaniowe pracodawca chciałby w 2023 r. przesunąć część z nich w ramach ZFŚŚ na cele socjalne i zgodnie z tworzonym preliminarzem na 2023 przeznaczyć je na wypłatę dopłat do urlopu jak i dofinansowanie imprez kulturalnych. W związku z zakończeniem działalności zakładowej organizacji związkowej zapisy dotyczące wprowadzonych zmian zostałyby uzgodnione z przedstawicielem załogi i zostałyby zapisane w regulaminie ZFŚS.

Czy pracodawca może nie dokonywać nowego odpisu na 2023 rok, a jedynie utworzyć preliminarz wydatków socjalnych na 2023 rok w ramach zgromadzonych dotychczas środków na funduszu socjalnym i przesuniętych środków w ramach ZFŚŚ funduszu mieszkaniowego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX