Na jakich zasadach podmiot udzielający świadczeń szpitalnych lub ambulatoryjnych ponosi koszty transportu sanitarnego pacjenta?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Twarowski Adam
Odpowiedzi udzielono: 6 sierpnia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy poniższe wnioski z obowiązujących przepisów są właściwe?

Jako świadczeniodawca realizujący umowy w rodzaju Leczenie Szpitalne i AOS:

1. Musimy zapewnić na nasz koszt transport sanitarny pacjentowi, który zdecydował się na leczenie w naszej placówce, jeśli: - Pacjent ma dysfunkcję narządu ruchu, która uniemożliwia korzystanie ze środków transportu publicznego - Nasza placówka jest najbliższą świadczącą dane usługi zdrowotne od miejsca zamieszkania pacjenta.

2. Pacjent pokrywa koszty transportu sanitarnego, jeśli: - Wybrał naszą placówkę na leczenie, lecz nie jest ona najbliższą świadczącą dane usługi od miejsca zamieszkania, wysokość opłaty pacjenta za transport wynosi: - Orzeczenie 1 stopień niepełnosprawności – 100% kosztów przejazdu - Orzeczenie 2 stopień niepełnosprawności – 60% kosztów przejazdu, 40% kosztów przejazdu po naszej stronie - Bez orzeczenia - 100% kosztów przejazdu Powyższe warianty transportu realizować powinniśmy na podstawie zawartej umowy podwykonawstwa z wybraną firmą.

3. Z transportu sanitarnego opłacanego przez NFZ możemy skorzystać w przypadku pacjenta będącego w naszym szpitalu w sytuacji, gdy chcemy go natychmiastowo skierować do leczenia w innym szpitalu (w sytuacji nagłego pogorszenia stanu zdrowia).

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX