Na jakich zasadach należy dokonać potrąceń z wynagrodzenia zleceniobiorców?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Nowacka Izabela
Odpowiedzi udzielono: 3 stycznia 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Otrzymaliśmy od komornika zajęcie wynagrodzenia za pracę oraz wierzytelności zasiłku chorobowego i wezwanie do dokonywania potrąceń. Zajęcie jest alimentacyjne. Praca wykonywana jest na podstawie umowy zlecenie. W treści pisma jest wskazane: "zajmuję wynagrodzenie dłużnika (dotyczy to w szczególności periodycznego wynagrodzenia za pracę i wynagrodzenia za prace zlecone oraz nagród i premii przysługujących dłużnikowi za okres jego zatrudnienia, jak również związanego ze stosunkiem pracy zysku lub udziału w funduszu zakładowym oraz wszelkich innych funduszach, pozostających w związku ze stosunkiem pracy). i wymienione wyżej wierzytelności do wysokości egzekwowanego świadczenia, nie więcej jednak niż 60% wynagrodzenia lub wierzytelności miesięcznie". Do komornika wystosowaliśmy pismo że dana osoba zatrudniona jest na podstawie umowy zlecenie.

Czy powyższy zapis oznacza, że mimo umowy zlecenie obowiązuje kwota wolna od potrąceń w wysokości minimalnego wynagrodzenia?

Z umowy zlecenia zgodnie z przepisami potrącamy zawsze całość - chyba że jest to jedyne źródło utrzymania danej osoby i mam pismo od komornika, żeby zachować kwotę wolną, tak jak przy umowie o pracę.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX