Na jakich zasadach można zawrzeć umowy zlecenia z cudzoziemcami?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ziółkowski Paweł
Odpowiedzi udzielono: 2 czerwca 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Obywatele Pakistanu są absolwentami studiów stacjonarnych III stopnia w polskiej uczelni i uzyskały stopień naukowy doktora. Obie osoby posiadały/posiadają karty pobytu na podstawie jednolitego zezwolenia na pobyt czasowy i pracę.

1. Obywatel Pakistanu. W decyzji jest informacja, że osoba jest zwolniona z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę na podstawie art. 325 ust. 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Zezwolenie na pobyt czasowy jest udzielone w celu świadczenia pracy u innego pracodawcy (w decyzji wpisano stanowisko oraz nazwę pracodawcy). Zezwolenie było ważne do 16.03.2023, ale osoba złożyła kolejny wniosek i otrzymała stempel w paszporcie z datą 17.01.2023. Nadal czeka na decyzję. Osoba chce złożyć wypowiedzenie w obecnym miejscu pracy (wskazanym w decyzji) i rozpocząć pracę w ramach umowy o pracę w naszej uczelni. Jakie kroki należy podjąć, aby osoba mogła u nas legalnie pracować.

2. Obywatelka Pakistanu. W decyzji jest informacja, że osoba jest zwolniona z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę na podstawie art. 325 ust. 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Zezwolenie na pobyt czasowy jest udzielone w celu świadczenia pracy u innego pracodawcy (w decyzji wpisano stanowisko oraz nazwę pracodawcy). Zezwolenie jest ważne do 30.08.2025. Osoba chce złożyć wypowiedzenie w obecnym miejscu pracy (wskazanym w decyzji) i rozpocząć pracę w ramach umowy o pracę w naszej uczelni. Jakie kroki należy podjąć, aby osoba mogła u nas legalnie pracować.

Czy w obecnym stanie rzeczy (osoby są nadal zatrudnione w miejscach wskazanych w decyzjach) możemy je zatrudnić w ramach umów cywilnoprawnych?

Jakich formalności należy dopełnić?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX