Na jakich zasadach dwóch zamawiających, którzy zawarli porozumienie dotyczące wspólnego przeprowadzenia postępowania może dochodzić od wykonawcy roszczeń z tytułu gwarancji?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Nowakowski Wojciech
Odpowiedzi udzielono: 5 lutego 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Dwie gminy dostały dofinansowanie ze środków unijnych. Zawarły między sobą porozumienie jako Lider i Partner. Lider został upoważniony do przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego jako wspólny zamawiający w imieniu swoim jako Lidera i w imieniu Partnera - drugiej gminy oraz podziału środków otrzymanych z dofinansowania. Lider jest podmiotem odpowiedzialnym za realizację projektu wobec instytucji zarządzającej. W imieniu i na rzecz dwóch gmin działała jedna z tych gmin - Lider. Umowa obejmowała dostawę przedmiotów na teren każdej z gmin z osobna. Każda z gmin płaciła osobno. Brak postanowień w umowie z PZP i w porozumieniu dot. realizacji projektu, o solidarności umownej gmin. Realizacja umowy została zakończona. Wykonawca nie wywiązuje się z gwarancji i należy naliczyć mu kary umowne za zwłokę w czynnościach z gwarancji. Czynności gwarancyjne należy wykonać na terenie każdej z gmin osobno.

Czy każda z gmin występuje samodzielnie na drogę sądową, czy za obie występuje tylko gmina-Lider, która przeprowadzała postępowanie o udzielenie zamówienia?

Jeżeli muszą występować łącznie dwie gminy, to czy każdej z gmin należy się kara umowna proporcjonalnie do wynagrodzenia które uiściła z umowy, czy też każda z gmin żąda jedynie kary umownej związanej z jej terenem w całości?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX