Na jaki podmiot organ nadzoru budowlanego powinien wydać decyzję o rozbiórce w przypadku, gdy częściowo zawalony, nieużytkowany obiekt nie ma właściciela?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Pacholak Mariola
Odpowiedzi udzielono: 14 lutego 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Na jaki podmiot organ nadzoru budowlanego powinien wydać decyzję o rozbiórce w przypadku, gdy częściowo zawalony, nieużytkowany obiekt nie ma właściciela?

Nieruchomość nie ma uregulowanego stanu prawnego. Nie posiada księgi wieczystej ani zbioru dokumentów. Są spadkobiercy po samoistnym posiadaczu, ale nie uregulowali oni stanu prawnego. Złożony do sądu przez PINB wniosek o ustanowienie kuratora dla osoby nieobecnej (samoistny posiadacz) został przez sąd oddalony. Wojewoda przyznał PINB środki finansowe na zabezpieczenie obiektu przed dostępem osób postronnych, co zostało wykonane. W ostatnim okresie dach, stropy i jedna ze ścian szczytowych uległa zawaleniu. Gmina wyasygnowała kwotę na likwidację doraźnego zagrożenia poprzez rozbiórkę niestabilnych elementów konstrukcji obiektu. Nie można zabezpieczyć budynku przed dostępem osób postronnych w inny sposób niż poprzez rozbiórkę pozostałej po zawaleniu reszty konstrukcji obiektu. Dotychczas wydawane przez PINB decyzje na spadkobierców po samoistnym posiadaczu były przez WINB uchylane. W art. 577 § 3 projektu Kodeksu urbanistyczno-budowlanego znalazł się zapis "W przypadku niemożności ustalenia właściciela obiektu budowlanego gmina wykonuje obowiązek na koszt właściwego wojewody". w ramach zadań zleconych gminie przez administrację rządową.

W jaki sposób w obowiązującym obecnie stanie prawnym można dokonać rozbiórki nieużytkowanego, częściowo zawalonego, stwarzającego zagrożenie, niemającego właściciela obiektu?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX