Na jaki adres należy wysłać zawiadomienie o wszczęciu postępowania w sprawie uchylenia decyzji oraz samą decyzję (na adres zakładu karnego czy dotychczasowy adres pobytu)?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 10 lutego 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Strona pobiera zasiłek stały, obecnie odbywa karę pozbawienia wolności.

Na jaki adres należy wysłać zawiadomienie o wszczęciu postępowania w sprawie uchylenia decyzji oraz samą decyzję (na adres zakładu karnego czy dotychczasowy adres pobytu)?

Jeżeli adres zakładu karnego - czy wystarczy adnotacja urzędowa z rozmowy pracownika Ośrodka z policją, w której pozyskano informację o pobycie strony w ZK czy też musi być informacja pozyskana na wniosek OPS z zakładu karnego?

Jaka jest procedura powrotu do zasiłku po powrocie z zakładu karnego, czy składa od nowa wniosek i toczy się nowa procedura, czy może być inaczej, tj. w orzeczeniu tylko "na okres osadzenia w zakładzie karnym", co wyeliminuje konieczność ponownego procedowania po odbyciu kary?

Czy w tym drugim przypadku pierwotna decyzja przyznająca świadczenie jest znowu umocowana prawnie?

Jeżeli adres do doręczeń w k.p.a. może stanowić adres zakładu karnego, to na jakiej podstawie (proszę podać umocowanie prawne, tak jak podano, że zgodnie z art. 13 u.p.s. osobie odbywającej karę pozbawienia wolności nie przysługuje prawo do świadczeń - to jest dla nas oczywistością, nie było tu oczekiwania, by podawać ten artykuł i podstawę prawną)?

Zakładamy oczywiście, że nie był w stanie powiadomić o zmianie adresu do doręczeń, gdyż został zabrany przez policję do ZK.

Wśród podobnych do naszego zapytania odpowiedzi, była i taka, że można stronie uchylić świadczenie z pomocy społecznej (tamten świadczeniobiorca był skierowany do DPS) z orzeczeniem uchylenia na czas przebywania w ZK, co powoduje brak konieczności ponownego procedowania sprawy po jego wyjściu z ZK.

Proszę zatem o sprecyzowanie - dlaczego w przypadku zasiłku stałego tak nie można zrobić, jak było przez państwa podane w odpowiedzi.

Ponadto, jeżeli jednak można uchylić decyzją orzekającą o uchyleniu na czas pobytu w ZK, to proszę również o podanie umocowania prawnego

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX