Na ile w granicach swobody umów spółka może przejąć dług inwestora inwestycji niedrogowej, zakładając, że zarządca drogi wyraziłby na to zgodę?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Suchy Jonasz
Odpowiedzi udzielono: 24 lutego 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Bardzo prosimy o odpowiedź na poniższe pytanie dotyczące art. 16 ust. 1 i 2 ustawy z 21.03.1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1376) – dalej u.d.p.: Stan faktyczny jest następujący: Procedowana jest umowa drogowa na podstawie art. 16 ust. 1 i 2 u.d.p., zgodnie z którą w związku z planowaną inwestycją niedrogową inwestor tej inwestycji zobowiązany jest do budowy drogi publicznej w niezbędnym zakresie. Inwestycja niedrogowa polega na budowie kilku budynków na kilku działkach. Inwestor, po uzyskaniu decyzji o pozwoleniu na budowę każdego z tych budynków, docelowo zamierza sprzedać każdą z tych działek innym podmiotom wraz z przeniesieniem na ich rzecz wydanych decyzji o pozwoleniu na budowę. Finalnie ten inwestor nie będzie więc realizował żadnej inwestycji niedrogowej i tym samym nie będzie inwestorem inwestycji niedrogowej w rozumieniu art. 16 ust. 1 u.d.p. Jednocześnie inwestor ten chce, aby obowiązek budowy drogi publicznej pozostał po jego stronie, a nabywcy nieruchomości korzystaliby jedynie z praw wynikających z zawartej umowy drogowej. Czytając literalnie art. 16 ust. 1 u.d.p. – "budowa lub przebudowa dróg publicznych spowodowana inwestycją niedrogową należy do inwestora tego przedsięwzięcia".

Na ile w granicach swobody umów spółka (która w ogóle nie będzie inwestorem inwestycji niedrogowej, bo przecież finalnie sprzeda wszystkie swoje działki), może przejąć dług inwestora inwestycji niedrogowej wynikający z art. 16 ust. 1 u.d.p. zakładając oczywiście, że zarządca drogi wyraziłby na to zgodę?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX