Na czym powinna polegać „pozytywna opinia organizatora rodzinnej pieczy zastępczej” wobec osób wskazanych w art. 96 u.w.r.?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 7 października 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zwracamy się z prośbą o udzielenie odpowiedzi w następujących kwestiach:

Na czym powinna polegać "pozytywna opinia organizatora rodzinnej pieczy zastępczej" wobec osób wskazanych w art. 96 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej?

Czy ww. opinia powinna być wystawiana przez organizatora w stosunku do osób stanowiących (zgodnie z informacjami uzyskanymi od dyrektora placówki opiekuńczo-wychowawczej) tzw. "rodziny zaprzyjaźnione", tj. osób urlopujących wychowanków w ramach wolontariatu?

Czy ww. opinia powinna opierać się na wywiadzie środowiskowym w miejscu zamieszkania rodziny zaprzyjaźnionej, sprawdzeniu karalności ww. oraz badaniu psychologicznym, jak ma to miejsce w przypadku kandydatów na rodziny zastępcze?

W związku z tym, że część rodzin biologicznych nie kontaktuje się z dziećmi umieszczonymi w instytucjonalnej pieczy zastępczej, a z uwagi na wiek dzieci te mają nikłe szanse na umieszczenie w rodzinach zastępczych lub adopcję, forma "rodziny zaprzyjaźnionej" umożliwia dzieciom poznanie wzorca rodziny. Są to często jednak rodziny nieznane organizatorowi pieczy zastępczej, zgłaszające się bezpośrednio do placówek.

W związku ze wskazanymi wątpliwościami, prosimy o interpretację wskazanego przepisu.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX