Mając na uwadze treść m.p.z.p. dotyczącą wymagań zabudowy regionalnej, czy projektowany budynek usługowy może być częściowo podpiwniczony?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kamińska Anna
Odpowiedzi udzielono: 6 lutego 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W m.p.z.p. zostały ustalone formy zabudowy określane jako zabudowa regionalna:

1.

budynek mieszkalny: parterowy, szeroko frontowy, nie podpiwniczony lub częściowo podpiwniczony, na kamiennej podmurówce z wysokim dwuspadowym dachem (40-45), krytym dachówką cementową lub ceramiczną, rzut prostokątny o proporcjach zalecanych 1:1,5 – 1:2, z (lub bez) ryzalitem przedsionka;

2.

budynek mieszkalny, typ podmiejski: podpiwniczone z dachem dwuspadowym, krytym bitumicznie lub blachą o nachyleniu do 30, o kompozycji symetrycznej, równomiernych podziałach wertykalnych i horyzontalnych;

3.

budynek w typie "publicznym": podpiwniczony, z dachem dwuspadowym -mansardowym (lub nie) z naczółkami (lub nie), kryty ceramicznie, z szerokim okapem, rzut prostokątny, zryzalitowany (lub nie), dwuskrzydłowy, o nierównych co do długości skrzydłach ustawionych pod kątem prostym (lub nie);

4.

budynek zabudowy gospodarczej: parterowy lub o wysokości 1,5 kondygnacji, nie podpiwniczony, z dachem dwuspadowym, krytym dachówką cementową lub ceramiczną, budynki drewniane (odeskowane) z dachem dwuspadowym o niewielkim nachyleniu kryte bitumicznie, budynki murowane z cegły licowej, w konstrukcji ryglowej lub w konstrukcji mieszanej często odeskowane; 5. budynek rezydencjonalny-podpiwniczony, parterowy (lub ze ścianką kolankową połowy kondygnacji) z wysokim prostym lub mansardowym dachem, murowany, tynkowany lub o elewacjach w cegle licowej. Projektant opracowuje proj. budynku usługowego (m.p.z.p. dopuszcza zabudowę usług nieuciążliwych), gdzie obowiązują ww. zapisy dotyczące zabudowy regionalnej, więc musi on zaprojektować budynek zgodnie z ustaleniami pkt 3.

Mając na uwadze treść m.p.z.p. dotyczącą wymagań zabudowy regionalnej, czy proj. budynek usługowy może być częściowo podpiwniczony?

W ocenie projektanta m.p.z.p. sugeruje, iż należy zrealizować całkowite podpiwniczenie budynku w typie "publicznym", inwestorowi zależy jedynie na częściowym podpwiniczeniu.

Czy można w jakiś sposób "wyinterpretować" z ww. treść m.p.z.p., że projektowany budynek może być częściowo podpiwniczony?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX