Który przepis zwalnia organ administracji architektoniczno–budowlanej z oceny, czy spełnione są wymagania formalne związane ze zgłoszeniem?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gawroński Tomasz
Odpowiedzi udzielono: 14 lutego 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Który przepis zwalnia organ administracji architektoniczno–budowlanej zarówno na etapie postępowania instancyjnego, jak również przed sądami administracyjnym, z oceny, czy spełnione są wymagania formalne związane ze zgłoszeniem na podstawie art. 29 ust. 1 pkt 1a ustawy z 7.07.1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. z 2021 r. poz. 2351) – dalej pr. bud. oraz ustalenia, czy nie zachodzą negatywne przesłanki do wykonywania robót budowlanych?

(Czy zamierzona budowa odpowiada wymaganiom prawa i może być realizowana w sytuacji, gdy inwestor do zgłoszenia nie dołączył żadnych załączników, a w jego treści brak podstawowych informacji, brak również oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane).

Który przepis wyklucza stosowanie ogólnych przepisów ustawy z 14.06.1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2021 r. poz. 735) – dalej k.p.a. - art. 64 § 2 k.p.a. w przypadku niekompletności zgłoszenia na podstawie art. 29 ust. 1 pkt 1a pr. bud., skoro przewidziana w art. 30 ust. 2 pr. bud. regulacja prawna w zakresie podstawy prawnej wezwania, jego prawnej formy oraz skutków nie wskazuje w tym zakresie szczególnego trybu usuwania braków w zgłoszeniu (art. 30 ust. 5j pr. bud. do zgłoszenia budowy, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 1a pr. bud., przepisów ust. 4b zdanie drugie, ust. 5 zdanie drugie i trzecie, ust. 5aa, 5c, 5d i 6-7 nie stosuje się)?

Czy w świetle art. 30 ust. 2 pr. bud. ustawodawca wyposażył organy administracji architektoniczno-budowlanej orzekające w sprawach z art. 29 ust. 1 pkt 1a pr. bud. w prawo dokonania oceny zakresu dokumentacji niezbędnej do skutecznego zgłoszenia wykonywanych robót budowlanych?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX