Który organ w obecnym stanie prawnym jest władny do wyegzekwowania obowiązków nałożonych w decyzji, którą wydał starosta jako organ właściwy do wydania pozwolenia wodnoprawnego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Stachowska Marta
Odpowiedzi udzielono: 29 grudnia 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Starosta we wrześniu 2018 r. zakończył decyzją postępowanie w sprawie nałożenia na zakład obowiązku likwidacji urządzenia wodnego (art. 64a ust. 5 starej ustawy Prawo wodne). Sprawę tą zakończył starosta, gdyż mimo przekazania jej 1.01.2018 r. jako wszczętej i niezakończonej, organ Wód Polskich przekazał ją do załatwienia z powrotem wg właściwości staroście. Wówczas panował trend w orzeczeniach NSA taki, że Wody Polskie kończą sprawy jedynie pozwoleń wodnoprawnych. Od ww. decyzji było odwołanie, które w konsekwencji rozstrzygnęło SKO. Decyzja starosty stała się prawomocna, ostateczna. Akta sprawy wróciły do starosty. W decyzji tej oznaczono termin na wykonanie obowiązku likwidacji ww. urządzenia przez zakład. Oczywiście termin ten minął (już w trakcie orzekania przez SKO).

Który organ w obecnym stanie prawnym jest władny do wyegzekwowania obowiązków nałożonych w ww. decyzji, którą wydał starosta jako organ właściwy do wydania pozwolenia wodnoprawnego?

Jakie kroki administracyjne winien poczynić starosta, poza przekazaniem ww. decyzji Wodom Polskim do wykorzystania służbowego, by nie narazić się na zarzut bezczynności?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX