Który organ powinien rozpatrzyć wniosek o pozwolenie wodnoprawne na szczególne korzystanie z wód w zakresie uprawiania na wodach sportu, turystyki lub rekreacji przy pomocy jednostek pływających wyposażonych w silnik spalinowy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 22 listopada 2019 r.
Autor odpowiedzi: Osuch-Chacińska Lucyna
Odpowiedzi udzielono: 19 marca 2018 r.

PYTANIE

Zgodnie z art. 389 ust. 2 w zw. z 34 pkt 9 ustawy z 20.07.2017 r. Prawo wodne - dalej pr. wod. pozwolenie wodnoprawne wymagane jest na szczególne korzystanie z wód w zakresie uprawiania na wodach sportu, turystyki lub rekreacji przy pomocy jednostek pływających wyposażonych w silnik spalinowy o mocy silnika powyżej 10 kW z wyłączeniem dróg wodnych. Wnioskodawca chce uzyskać ww. pozwolenie wodnoprawne na korzystanie z jednostki pływającej w celach rekreacyjnych wyposażonej w silnik spalinowy o mocy 30 KM na wodach płynących należących do Wód Polskich (jeziora przepływowe - wody płynące) i jeziora stojące należące do starostów lub do KOWR-ów. Wody te należą w granicach administracyjnych trzech RZGW (Poznań, Szczecin, Wrocław).

Który organ powinien rozpatrzyć wniosek (właściwy dla zamieszkania wnioskodawcy)?

Czy tego typu pozwolenie należy mieć na każde jezioro (każdą wodę) w zakresie terytorialnym danego Zarządu Zlewni czy ogólnie na wody w całej Polsce, gdzie nie ma ustalonych dróg wodnych?

Czy wnioskodawca musi we wniosku i w operacie wodnoprawnym wymienić każde jezioro lub zbiornik, rzekę (każdą "wodę"), na której ma zamiar po uzyskaniu pozwolenia pływać?

Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku firm, które obsługują i wynajmują kajaki na wodach (głównie rzekach) administrowanych przez dwa Zarządy Zlewni. Artykuł 34 pkt 16 pr. wod. mówi, że organizacja wypoczynku lub sportów wodnych w ramach działalności gospodarczej jest szczególnym korzystaniem z wód i wymaga pozwolenia wodnoprawnego.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX