Który organ powinien rozpatrywać skargę mieszkańców na uciążliwości związane z nadmiernym zapyleniem i nadmiernym hałasem związanym z funkcjonowaniem punktu sprzedaży kruszyw, piasku itp. materiałów?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 23 maja 2023 r.
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 20 października 2021 r.

PYTANIE

Mieszkańcy domów jednorodzinnych złożyli interwencję na uciążliwości związane z nadmiernym zapyleniem i nadmiernym hałasem związanym z funkcjonowaniem punktu sprzedaży kruszyw, piasku itp. materiałów. W punkcie sprzedaży nie są eksploatowane żadne stacjonarne urządzenia technologiczne. Nadmierny hałas powodowany jest dostarczaniem kruszywa na plac i sprzedażą - praca ciężkiego sprzętu typu ładowarki, koparki, wywrotki. Działka, na której prowadzona jest działalność objęta jest planem zagospodarowania przestrzennego jako tereny zabudowy usługowej z dopuszczeniem usług komercyjnych ogólnomiejskich z zakresu handlu detalicznego, gastronomii, kultury, administracji, służby zdrowia, oświaty sportu oraz rzemiosła usługowego. Na w/w terenie obowiązuje zakaz lokalizacji przedsięwzięć kwalifikowanych w przepisach odrębnych do mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko. Do miejsca prowadzenia działalności przylegają objęte planem miejscowym działki z zabudową mieszkaniową jednorodzinną.

Który organ, pod jakim kątem i w oparciu o jakie przepisy winien rozpatrywać skargę mieszkańców?

Czy starosta winien zastosować art. 115a ust. 1 ustawy z 27.04.2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U. z 2020 r. poz. 1219) – dalej p.o.ś. i na podstawie wykonanych pomiarów wydać decyzję o dopuszczalnym poziomie hałasu, bądź art. 237 p.o.ś. i zobowiązać do opracowania przeglądu ekologicznego?

Zwracamy uwagę, że powyższe przepisy zawierają w swej treści pojęcie zakładu i instalacji definiowanych w p.o.ś.

Czy burmistrz (wójt) powinien przeprowadzić postępowanie w oparciu o przepisy ustawy z 27.03.2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. z 2021 r. poz. 741) w celu stwierdzenia, czy prowadzona działalność jest zgodna z zapisami mpo i ewentualne podjęcie decyzji na podstawie tej ustawy?

Czy wykluczając powyższe możliwości istnieją regulacje do zastosowania w tym konkretnym przypadku?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX