Który organ może podjąć działanie w odniesieniu do kwestii, czy prace budowlane są prowadzone z zachowaniem przepisów art. 75 ust. 4 p.o.ś. - inspektor nadzoru budowlanego czy organ, który wydał pozwolenie wodnoprawne?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Stachowska Marta
Odpowiedzi udzielono: 21 października 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W trakcie prac budowlanych związanych z realizacją urządzenia wodnego doszło do podtopienia działek sąsiadujących z inwestycją. Urządzenie wodne wykonywane jest w ramach przedsięwzięcia, dla którego wydane zostało również pozwolenie na budowę. Obecnie właściciel działek sąsiednich złożył wniosek do burmistrza, że w wyniku realizacji prac budowlanych jego działka została zalana i oczekuje wszczęcia postępowania w sprawie zmiany stanu wód na gruntach. Zgodnie z trybem art. 234 ustawy z 20.07.2017 r. Prawo wodne (Dz.U. z 2021 r. poz. 624) – dalej pr.wod., jeżeli spowodowane przez właściciela gruntu zmiany stanu wody na gruncie szkodliwie wpływają na grunty sąsiednie, wójt, burmistrz lub prezydent miasta, z urzędu lub na wniosek, w drodze decyzji, nakazuje właścicielowi gruntu przywrócenie stanu poprzedniego lub wykonanie urządzeń zapobiegających szkodom, ustalając termin wykonania tych czynności. Problem polega jednak na tym, że stan na gruntach nie jest utrwalony, bowiem obecnie realizowane są prace budowlane, które są dopiero na bardzo wczesnym etapie.

Czy organem, który może podjąć stosowne działanie będzie inspektor nadzoru budowlanego w odniesieniu do kwestii, czy prace budowlane są prowadzone z zachowaniem przepisów art. 75 ust. 4 ustawy z 27.04.2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U. z 2020 r. poz. 1219) – dalej p.o.ś., czy też np. organ właściwy, który wydał pozwolenie wodnoprawne na realizację urządzenia wodnego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX