Który organ jest właściwy do zmiany decyzji ZRID?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Pacholak Mariola
Odpowiedzi udzielono: 30 grudnia 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Wojewoda wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej dla inwestycji polegającej na rozbudowie drogi wojewódzkiej w zakresie budowy ścieżki rowerowej i chodnika. Inwestor rozpoczął roboty budowlane. W międzyczasie, droga została pozbawiona kategorii drogi wojewódzkiej i została zaliczona do dróg powiatowych. Inwestor chce dokonać zmiany decyzji jedynie w zakresie ustaleń, o których mowa w art. 11f ust. 1 pkt 8 lit. f ustawy z 10.04.2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych - dalej u.z.r.i.d.

Który organ jest właściwy do zmiany takiej decyzji ZRID?

W odpowiedzi na podobnie postawione pytanie (QA 1206683) wskazano, że do zmiany decyzji wojewody nie jest właściwy starosta. Jednocześnie, powołując się na orzecznictwo, zaznaczono, że nie istnieją także podstawy do wydania decyzji zmieniającej przez wojewodę (który wydał decyzję pierwotną).

Czy oznacza to, że przedmiotowa decyzja ZRID nie może zostać zmieniona?

Jakie jest inne rozwiązanie tej sprawy, gdy w trybie art. 155 ustawy z 14.06.1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego – dalej k.p.a. decyzji nie mógłby zmienić ani starosta, ani wojewoda?

Jaki inny tryb należałoby zastosować poza art. 155 k.p.a.?

Czy można przenieść decyzję ZRID na nowego zarządcę drogi?

Czy do decyzji ZRID, w związku z art. 11i ust. 1 u.z.r.i.d. można stosować art. 40 ust. 1 ustawy z 7.07.1994 r. Prawo budowlane – dalej pr. bud.?

Czy kwestia przeniesienia decyzji ZRID na nowego zarządcę drogi była przedmiotem orzecznictwa sądowoadministracyjnego?

Który organ - wojewoda czy starosta - byłby właściwy do przeniesienia decyzji ZRID (wydanej przez wojewodę) na nowego zarządcę drogi?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX