Który moment przyjąć jako moment wytworzenia odpadu odnośnie leków?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kościuk Agata
Odpowiedzi udzielono: 3 kwietnia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Duża hurtownia farmaceutyczna zaopatruje w leki apteki i szpitale. Bardzo sporadycznie zdarza się, że dostarczone leki, mimo, że nie upłynął termin ich ważności, budzą wątpliwości odbiorcy co do możliwości ich zastosowania, np. są mętne, mają zmieniony kolor, lub do blistra dostało się powietrze. Wówczas wracają one do hurtowni. Leki te jako, że nie przeterminowane przechodzą szereg wewnętrznych procedur w systemie SAP, procedur komisyjnych, często przy udziale Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego i dopiero wówczas wewnętrznie klasyfikowane są jako odpady o kodach 18 01 08*, 18 01 09.

W związku z ograniczeniami czasowymi przechowywania tego rodzaju odpadów do 30 dni (w przypadku 18 01 08* - temp. do 10 st.) pojawia się pytanie, który moment należy przyjąć jako moment wytworzenia odpadu - czy jest to przyjęcie zwrotu z apteki/szpitala czy też czas ukończenia wewnętrznych procedur kwalifikujących dany lek jako odpad, pomimo iż stał się nim de facto z innego powodu niż upływ terminu ważności?

Odpadów tych powstaje 1,5 kg rocznie i ze względów ekonomicznych zdawanie ich co miesiąc jest nieopłacalne.

Czy można zatem przyjąć, że dopiero zakończenie wewnętrznych procedur decyduje o momencie powstania/wytworzenia odpadu i przekazywać je jako odpad do utylizacji raz czy dwa razy w roku?

Kolejne pytanie dotyczy leków przeterminowanych, czy uszkodzonych w trakcie pakowania jeszcze przed opuszczeniem hurtowni.

Czy można przyjąć, że momentem ich wytworzenia będzie moment zdjęcia z zasobów, po ukończeniu procedur wewnętrznych?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX