Które wydatki brać do obliczenia dodatku mieszkaniowego i czy właściciel mieszkania powinien przedstawić opłacone faktury z opisem, jakie zużycie dotyczy wnioskodawcy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Matysik Barbara
Odpowiedzi udzielono: 26 sierpnia 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Dom wielorodzinny, prywatny właściciel. Lokal nie wchodzi w gminny zasób mieszkaniowy. W budynku mieszkają trzy rodziny. Wnioskodawca składa wniosek w sierpniu potwierdzony przez zarządcę (osoba prywatna). Umowa najmu, w której jest zapis, iż wnioskodawca płaci czynsz w wysokości 1100 zł oraz centralne ogrzewanie w wysokości 250 zł (ogrzewanie gazowe – butla z gazem na zewnątrz budynku) metraż mieszkania 50 m².

Właściciel mieszkania założył podliczniki każdej rodzinie. Według podliczników wydatki wnioskodawcy, jakie potwierdził właściciel to: zimna woda – 10,92 m³- 43,64 zł, ciepła woda – 3,38m³ - 85,76 zł, nieczystości ciekłe – 14,30 m³, 215,82 zł (przydomowa oczyszczalnia ścieków), nieczystości stałe – 70 zł. Wydatki jakie poniósł wnioskodawca wg właściciela to 1765,22 zł. Jak twierdzi właściciel mieszkania w budynku znajdują się liczniki główne, z których dokonywany jest odczyt zużycia wody zimnej, ciepłej oraz nieczystości płynnych za wszystkich mieszkańców budynku.

Które wydatki brać do obliczenia dodatku mieszkaniowego i czy właściciel mieszkania powinien przedstawić opłacone faktury z opisem, jakie zużycie dotyczy wnioskodawcy?

Zimną wodę przyrównuję do stawki gminnej, nie wiem, jak postąpić z nieczystościami płynnymi, skoro jest przydomowa oczyszczalnia i nie było wywozu w m-cu lipcu?

Czy naliczam ryczałt za brak co, cw, gazu?

Czy właściciel mieszkania powinien okazać opłaconą fakturę za zimną wodę z opisem, ile rodzin i ile osób wchodzi w skład każdej rodziny oraz ilość zużytych metrów sześciennych wody przypadających na rodzinę wnioskodawcy?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX