Które przepisy powinny być zastosowane w celu likwidacji, wymiany lub zabezpieczenia skażonego gruntu w poboczu drogi, na który wylał się olej napędowy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 26 maja 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Na terenie powiatu miała miejsce kolizja drogowa. Samochód przewożący odpady złomu przewrócił się na poboczu drogi ekspresowej. Doszło do rozszczelnienia zbiornika na olej napędowy, w wyniku czego doszło do skażenia gruntu w poboczu drogi. Skażenie to zostało potwierdzone badaniami gruntu przeprowadzonymi przez WIOŚ, który stwierdził wysoką zawartość w glebie węglowodorów wskazując jako źródło ich pochodzenia - rozszczelnienie zbiornika w w/w pojeździe. Istotnym jest, że odpady z samego wypadku, jak też rozsypany złom z samochodu je przewożącego, zostały uprzątnięte.

Które przepisy powinny być zastosowane w celu likwidacji, wymiany lub zabezpieczenia skażonego gruntu w poboczu drogi, na który wylał się olej napędowy:

·

przepisy ustawy z 13.04.2007 r. o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie (Dz.U. z 2020 r. poz. 2187) - dalej u.z.s.ś.n.,

·

art. 101 ustawy z 14.12.2012 r. o odpadach (Dz.U. z 2021 r. poz. 779) – dalej u.o. (choć należy mieć na względzie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 2 u.o.),

·

czy przepis art. 362 ustawy z 27.04.2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U. z 2020 r. poz. 1219) – dalej p.o.ś.?

Czy w przypadku konieczności zastosowania art. 362 p.o.ś. organem właściwym do przeprowadzenia takiego postępowania byłby marszałek - w związku z brzmieniem art. 378 ust. 2a p.o.ś., z uwagi na fakt, że zdarzenie miało miejsce w ciągu drogi ekspresowej?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX